ماهنامه

مشخصات سوئیچینگ باکیفیت

آداپتور سوئیچینگ (Switching adapter) داخل یک محفظه ی عایق سیاه رنگ قرار دارد. این آداپتورها استفاده خانگی دارند و عمدتا برای لوازم خانگی (Home Appliances) و وسایلی مثل تلفن های همراه، رایانه ها (computer) و غیره مورد استفاده قرارمی گیرند، در واقع این مبدل الکتریکی (Electric converter) یک برد الکترونیکی است که استفاده از “آداپتور سوئیچینگ” دارای امنیت بسیار بالایی می باشد.

یکی از ویژگی هایی که این محصول دارد این است که دارای ریپل کمی است و در مقابل نوسان برق  پایداری خوبی را نشان می دهد. زمانی که جریان الکتریکی بالا  باشد، از این وسیله برای مهار استفاده می شود. اگر دستگاه الکتریکی دارید، می تونانید از آداپتور سوئیچینگ برای پایین آوردن  ولتاژ بالای برق استفاده کنید.

این دسته از آداپتورها مدل‌های متنوع و وزن پایینی دارند و ولتاژ دقیق‌تری به کاربر ارائه می‌دهند اما شدت جریان آن‌ها در درازمدت کاسته می‌شود و شدت جریان یا آمپر آن معمولا کم‌تر از میزان اسمی آن است به همین دلیل در وسایلی که وزن نهایی مهم است می توان از آنها استفاده نمود.

چرا آداپتورهای سوئیچینگ در مقابل بقیه منابع تغذیه اولویت دارند؟

مزایای آداپتورهای سوئیچینگ
ایمنی بیش‌تر آداپتور سوئیچینگ به دلیل خروجی ولتاژ کاهش یافته امنیت بیشتری دارند که این ویژگی باعث می‌شود خطرات جانی برای انسان‌ها نداشته باشد.
نویز کم‌تر آداپتورهای سوئیچینگ، سر و صدای کم‌تری ایجاد می‌کنند .البته مقدار کمی نویز یا سر و صدا ممکن است وجود داشته باشد اما روز به روز این موارد هم توسط شرکت‌های تولیدی کم‌تر و کم‌تر می‌شود.
اندازه و وزن کم‌تر از ویژگی مهم دیگری که می‌توان به عنوان برتری برای آداپتور سوئیچینگ ذکر کرد، اندازه و حجم کم‌تر و وزن پایین تر آن ها است.
آداپتورهای سوئیچینگ بسیار کم‌ وزن‌تر و کوچک‌تر از ترانس‌ها هستند و حمل و نقل و جابه‌جایی آن‌ها ساده‌ تر است.
تعویض ساده جایگزینی ساده‌ی این دستگاه نیز از دیگر موارد مهم است.برعکس دیگر منابع تغذیه، آداپتورها معمولا از طریق فیش نری آداپتور ، خروجی ولتاژ خود را به کاربر ارائه می‌دهند و در صورتیکه خرابی داشته باشند ، کاربر می‌تواند تنها با در نظر گرفتن ولتاژ و آمپر دقیق ، آداپتور دیگری خریداری و جایگزین کند.
تلفات خیلی کم منابع تغذیه ی سوئیچینگ
راندمان بالای 87 درصد
قیمت به صرفه
انعطاف پذیری خوب

انواع منبع تغذیه سوئیچینگ

در دسته بندی اول دو نوع متداول از منابع سوئیچینگ ایزوله نشده شامل مبدل های باک یا کاهنده و مبدل های بوست یا فزاینده می شود. از مبدل باک برای تبدیل انرژی الکتریکی از یک ولتاژ به ولتاژ کمتر استفاده می شود و با یک ترانزیستور سوئیچینگ که به صورت سری در مدار قرار گرفته کار می کند. از مبدل بوست برای تبدیل انرژی الکتریکی از یک ولتاژ به ولتاژ بیشتر استفاده می شود و با یک ترانزیستور سوئیچینگ که به صورت موازی در مدار قرار گرفته است کار می کند در نتیجه خروجی در برابر اتصال کوتاه محافظت نمی شود.

در مبدل بوست به دیل ولتاژ خود القایی سلف، ولتاژ خروجی بزرگتر از ورودی است همچنین قابل ذکر است که خازن صافی خروجی در منابع تغذیه سوئیچینگ بسیار بزرگ در نظر گرفته شده تا در طول عملیات سوئیچینگ ترانزیستور بتواند ولتاژ خروجی پایداری ارائه کند.

در دسته بندی دوم منابع تغذیه سوئچینگ یا صنعتی به دو نوع ریل مونت و کف خواب دسته بندی می شود. در منبع ریلی محدوده ولتاژ قابل قبول ورودی بسیار وسیع است و انرژی الکتریکی (electrical energy) را به انرژی الکتریکی با ولتاژ، فرکانس و جریان مشخص تبدیل می کند. تفاوت عمده منبع تغذیه ریلی و کف خواب در حفاظت اتصال کوتاه بکار رفته در آن، رنج متفاوت ولتاژ ورودی، چینش و نوع پایه های مورد استفاده و ساختار ظاهری آن است.

با ایجاد اضافه جریان در خروجی، منبع تغذیه کتابی به کلی قطع شده و برای شروع مجدد باید برق ورودی را قطع کرده و دوباره به منبع تغذیه وصل شود. با توجه به این که در منابع ریلی پس از برطرف شدن اتصال کوتاه، منبع به طور اتوماتیک به کار خود برمیگردد.

معایب آداپتور سوئیچینگ

آداپتور سوئیچینگ به دلیل این که پیچیدگی زیادی دارد، امکان تداخل الکترومغناطیسی و تولید کردن موجک یا ریپل در فرکانس سوئیچینگ ها و هم چنین هارمونیک ها نیز در آن ها مشاهده می شود و در اقسام دارای قیمت و میزان کیفیت پایین این موضوعات می تواند ایجاد نویز الکتریکی نماید.

این میزان نویز سوئیچینگ به داخل شبکه‌ی برق شهری رسوخ کرده و سبب ایجاد تداخل با بقیه دستگاه ‌ها و همچنین دستگاه های صوتی و تصویری که به همان سیم فاز وصل می باشند، می شود و منبع تغذیه سوئیچینگی که شامل تصحیح ضریب توان نیست هم می تواند امواج هارمونیک را تولید نماید. از دیگر ایرادها می توان به ایجاد نمودن سر و صداهای کم و داغ کردن برخی از آداپتورها نیز اشاره کرد.

بهترین فروشگاه برای خرید آداپتور سوئیچینگ

به منظور انتخاب و خرید آداپتور سوئیچینگ باید اطلاعات کافی در مورد ویژگی ها، مشخصات فنی (Technical Specifications) و انواع آن داشته باشید. در صورت داشتن این اطلاعات می توانید بهترین گزینه را براساس نیاز خود انتخاب کنید. توصیه می شود آداپتوری را انتخاب کنید که دارای وزن کم، کیفیت بالای ساخت، بسته بندی با کیفیت، قیمت مناسب و بدنه ای محکم باشد.

در صورت خرید آداپتور سوئیچینگ از یک برند معتبر می توانید تمامی این گزینه ها را با هم داشته باشید. بهترین فروشگاه برای خرید آداپتور سوئیچینگ است که شما می توانید با مراجعه به آن، آداپتور مورد نیاز خود را با بهترین قیمت تهیه کنید و از بابت کیفیت آن مطمئن باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *